Dnes slavíme Světový den Červeného kříže a Červeného půlměsíce!
V tento den, který připadá na narozeniny našeho zakladatele Henriho Dunanta, si připomínáme statečnost a práci všech členů, dobrovolníků a zaměstnanců Mezinárodního hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce, kteří pracují pro záchranu lidských životů a zlepšení podmínek v 192 zemích světa.
Letošní Světový den připomíná 160 let vzniku Červeného kříže a jeho symbolu, červeného kříže na bílém poli.
Český červený kříž se v České republice podílí na mnoha projektech, především na poskytování humanitární pomoci. Pomáhali jsme při povodních na mnoha místech naší vlasti, lesních požárech (například při tom loňském v Hřensku), tornádu na Moravě, koronavirové pandemii i dalších katastrofách, a pomáháme také zmírňovat následky ozbrojených konfliktů, jako je válka na Ukrajině či situace v Sýrii.
Snažíme se také na celém území republiky prospívat veřejnosti i našimi programy – výukou první pomoci dětí i dospělých, propagací bezpříspěvkového dárcovství krve, sociálními a zdravotnickými aktivitami našich čtyř desítek zařízení, léčebnými pobyty pro děti či aktivitami pro seniory, šířením humanitárního práva či pátrací službou.
Heslem letošního dne je #zesrdce, protože vše, co děláme, vychází ze srdce našich dobrovolníků, členů a zaměstnanců.
Za 160 let se změnil svět, změnilo se prostředí, ve kterém působíme, změnily se prostředky naší činnosti, ale naše poslání je stále stejné: předcházet nebo alespoň zmírnit lidské utrpení ve všech jeho formách, pomáhat nestranně a neutrálně všem, kteří pomoc potřebují, bez ohledu na jejich názory, činy, příslušnost ke znepřáteleným stranám, národnost, rasu, pohlaví nebo náboženství.
Připojte se k nám a oslavte s námi náš Světový den
Transfuzi krve dnes pokládáme za běžnou věc.
Dnes jsou ve světě miliony životů zachraňovány díky milionům dárců krve. Vždy tomu však tak nebylo. Při podání špatné krevní skupiny totiž dochází ke srážení a rozpadu krevních buněk, což mnohdy končívalo úmrtím člověka.
Je to způsobeno tím, že krev všech lidí má různé vlastnosti.
Tyto vlastnosti zkoumalo ve stejné době více lidí nezávisle na sobě a dospěli k velmi podobným závěrům.
První, kdo odhalil z velké části tajemství krve, byl rakouský lékař Karl Landsteiner. Jeho výzkum však odhalil pouze 3 krevní skupiny, které označil jako ,
a C.
Tak se ale i nadále stávalo, že určité skupině pacientů stále transfuze způsobovala nemalé potíže, či dokonce smrt. Naštěstí se v české kotlině podobnému bádání věnoval i doktor Jan Janský, od jehož narození právě dnes uplynulo 150 let.
Jan Janský se původně zabýval vlivem psychických nemocí člověka na jeho krev.
Souvislost se mu sice najít nepodařilo, odhalil však naštěstí něco důležitějšího.
Čtyři krevní skupiny.
A to byl ten chybějící kousek k dokonalému odhalení oné záhady.
Již nezbýval nikdo, komu by podání nevhodné krve ublížilo. Výzkum byl z pohledu krevních skupin kompletní (později byl sice ještě objeven tzv. Rh faktor, ale to by byl už jiný příběh). Dnes jsou všem dobrovolným bezpříspěvkovým dárcům krve udělovány medaile Profesora Jana Janského, jako připomínka člověka, který sice nezískal Nobelovu cenu, ale získal mnohem víc.
Vděčnost pacientů, kterým jeho objev zachránil život.
Základní kurz první pomoci
čtvrtek 27.4. 2023
od 8:30 hodin
Školící místnost OS ČČK Rychnov nad Kněžnou, Panská 79, Národní dům
cena: 550,- Kč
Kurz je v rozsahu 4 vyučovacích hodin
teoretická část (s využitím PowerPoint prezentace)
praktická část
Během kurzu se teorie prolíná s praktickými ukázkami a následným procvičováním nabytých zkušeností při modelových situacích za použití náležitých pomůcek. Cílem kurzu není předat co nejvíce teoretických informací, ale naučit Vás jednoduše zapamatovatelné zásady první pomoci, díky kterým se budete schopni orientovat v reálné situaci.
Tento kurz je určen i pro zaměstnance firem, kteří tím splní povinnost vyplývající ze zákoníku práce (§ 102 a 103).
Každý účastník obdrží osvědčení o absolvování kurzu!